Len zwyczajny jest rośliną znaną i cenioną od tysięcy lat. Z jego włókien produkowano tkaniny, a z nasion tłoczono złocisty olej. Już sam Hipokrates zalecał jego stosowanie na problemy z układem pokarmowym, jednak dopiero w latach 50. XX wieku odkryto dobroczynne właściwości kwasów, którymi wysycony jest olej lniany. Czy wiesz, dlaczego nazwano go olejem budwigowym, jakie ma właściwości i zastosowanie? O tym poniżej!
Dlaczego olej lniany nazywamy olejem budwigowym?
Johanna Budwig była pionierką badań nad kwasami tłuszczowymi. W połowie XX wieku zwróciła uwagę na wyjątkowe właściwości kwasu linolenowego. Nierafinowany olej lniany to jedno z jego najbogatszych naturalnych źródeł. Johanna Budwig opracowała na jego podstawie dietę, która pozwalała na skuteczną walkę z różnymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak m.in. schorzenia układu krążenia. Od tego czasu olej lniany bywa nazywany "budwigowym", a sama dr Budwig była aż siedmiokrotnie nominowana do Nagrody Nobla. Jej pionierskie odkrycia znacznie wpłynęły na sposób postrzegania diety w leczeniu schorzeń cywilizacyjnych.
Olej budwigowy jest olejem tłoczonym na zimno. Zawiera w swoim składzie aż 50-60 procent nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i -6. Wyróżnia się złotym kolorem oraz intensywnym, orzechowym i lekko gorzkim posmakiem.
Zastosowanie oleju budwigowego
Badania prowadzone na przestrzeni lat wykazały, że olej budwigowy wspomaga leczenie raka i zmniejsza ryzyko jego wystąpienia oraz wzrostu komórek rakowych. Oddziałuje także na układ krążenia i może zapobiegać chorobom serca. Olej lniany wpływa także na poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza stany zapalne w stawach oraz wzmacnia błony śluzowe jelit, żołądka i wątroby. Jego właściwości odkryte już przez Hipokratesa, to także dobroczynny wpływ na procesy trawienne. Olej budwigowy działa także doskonale na układ nerwowy – może być przydatny przy kłopotach z koncentracją oraz działa przeciwdepresyjnie.
Olej lniany ma bardzo szerokie zastosowanie w lecznictwie, a także w kosmetyce, ponieważ dobrze wpływa na skórę, włosy i paznokcie. Wykorzystuje się go również w kuchni jako dodatek do sałatek i sosów, ryb oraz pieczywa. Decydując się jednak na jego kupno, warto zrobić to w sprawdzonym miejscu. Doskonały wybór wysokojakościowych produktów oferuje firma AleOlej.pl Po zakupie należy pamiętać o tym, że aby olej nie stracił swoich dobroczynnych właściwości, powinien być przechowywany w zimnym i ciemnym miejscu – najlepiej w lodówce, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.