Kształcenie dorosłych to edukacja osób, które ukończyły naukę szkolną, lub podjęły ją ponownie po dłuższej przerwie. Biorąc pod uwagę konieczność łączenia pracy zawodowej z nauką, procesy edukacyjne dorosłych są bardziej złożone i wymagają odpowiedniego podejścia w ujęciu społecznym. Jak wygląda oświata dorosłych w Polsce? Jakie są formalny formy edukacji?
Szkoły dla dorosłych – dla kogo?
Szkoły dla dorosłych powstały z myślą o osobach, które chcą dokończyć przerwane kształceniem, bądź nie podjęły nauki trybie adekwatnym do wieku. System oświaty obejmuje kilka szczebli edukacyjnych:
- Placówki na poziomie podstawowym. Szkoły podstawowe dla dorosłych, szkoły zawodowe, kursy obejmujące zakres programowy szkoły podstawowej. Taka forma edukacji pomaga zdobyć wykształcenie na poziomie podstawowym i jednocześnie przyuczyć do zawodu.
- Kształcenie na poziomie średnim.
- W ramach szkół ponadpodstawowych i policealnych wyróżniamy następujące typy placówek: zasadnicze szkoły zawodowe, licea ogólnokształcące, szkoły równorzędne, średnie studia zawodowe, technika, a także licea i technika prowadzone w trybie trzyletnim.
- Szkolnictwo wyższe.
- Edukacja Wyższa obejmuje trzy tryby kształcenia: wieczorowe, zaoczne i mieszane.
Nieformalne formy edukacji
Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na wieloletnie nadrabianie zaległości szkolnych, i chcą jak najszybciej dokształcić się zawodowo, mogą zdecydować się na udział w kursie. W czasie kursu uczestnik może przyuczyć się do wybranego zawodu, zdobyć niezbędną wiedzę technologiczna i organizacyjną, a także podwyższać swoje kwalifikacje zawodowe.
Kursy dla dorosłych – jak to wygląda?
W zależności od specjalizacji oraz stopnia zaawansowania kursy zawodowe mogą trwać od kilkudziesięciu do nawet 600 h. Przed przystąpieniem do kursu warto zorientować się, jakie tryby nauki oferuje centrum edukacji. Nowoczesnej placówki oświatowe są otwarte na potrzeby uczestników, dlatego oferta obejmuje zarówno naukę stacjonarną, zaoczną jak i w systemie mieszanym.
Wybór dobrej placówki oświatowej to absolutna podstawa. Decydując się na udział w kursie zawodowym, uczestnik chce realnie nadrobić braki edukacyjne i odpowiednio przygotować się do wykonywania preferowanego zawodu. Jednym z liderów oświatowych w północnej części Polski jest Oświata – Lingwista Nadbałtyckie Centrum Edukacji. Zróżnicowana oferta kursowa oraz otwarcie na nowe specjalności zawodowe sprawiają, że uczestnicy kursu są gruntownie przygotowani do wykonywania obowiązków zawodowych i posiadają wiedzę i umiejętności, które są pożądane na rynku pracy.