Wszystkie zabiegi chirurgiczne w gabinecie weterynaryjnym wymagają odpowiedniego zaplanowania i specjalnego przygotowania naszego pupila. Właściwe nastawienie właścicieli pomoże zadbać o komfort psychiczny zwierzaka zarówno przed, jak i po zabiegu. Kastracja psa wymaga znieczulenia i odbywa się wyłącznie pod okiem weterynarza. Niekiedy przed zabiegiem wymagane jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Jak przygotować się do kastracji psa?

O czym warto pamiętać przed zabiegiem?

Zabieg kastracji psa wymaga oczywiście ustalenia terminu. Niektóre zwierzęta będą wymagały przeprowadzenia dodatkowych badań lub konsultacji z weterynarzem, po to, aby ustalić potencjalne ryzyko wystąpienia powikłań. Przed zabiegiem nie należy karmić psa przez około dwanaście godzin. Jest to bardzo ważne, ponieważ w trakcie wykonywania zabiegu nie dojdzie do przykrych komplikacji. Pełny żołądek psa może opóźniać efekty działania znieczulenia i nasilać wymioty po zabiegu. Zaleca się również ograniczenie przyswajania wody na dwie godziny przed samym zabiegiem. W dniu kastracji zapewnij swojemu pupilowi spokój. Pies powinien unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Przed samym wejściem do lecznicy dla zwierząt, daj możliwość wypróżnienia się zwierzakowi.

Kastracja – jak wygląda zabieg?

Kastracja to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny, który wymaga znieczulenia. U samców psów jądra usuwa się z cięcia przed mosznowego lub ewentualnie z cięcia na mosznie. Po usunięciu jąder zaszywa się ranę. Po zabiegu zwierzakowi zakładany jest specjalny kołnierz, który ma ochronić świeżą ranę przed zadrapaniem. Kastracja psa uważana jest za zabieg niosący wiele korzyści zdrowotnych dla psów. Zabieg ogranicza możliwość pojawienia się nowotworów. Za kastracją przemawia także chęć zminimalizowania niepożądanych cech w zachowaniu psa, które wynikają z ilości testosteronu. Wykastrowane psy mają mniejszą tendencję do włóczęgostwa.

Pies po kastracji – jak o niego dbać?

Sam zabieg kastracji psa nie jest skomplikowany i nie trwa długo. Jednak czas rekonwalescencji zwierzęcia jest podyktowany głównie jego zdrowiem. Jak podkreśla weterynarz z Gabinet Weterynaryjny Joanna Kubus, po zabiegu pies wymaga stałej kontroli i opieki właściciela. Zapewnij mu maksimum spokoju i umieść w ciepłym pomieszczeniu. Postaraj się, nie zostawiać go samego, lecz pod pilną obserwacją. Pies w pierwszych godzinach po przebudzeniu może być osowiały i zmęczony. Może on nie jeść i nie pić, podawaj mu małe porcje jedzenia. Zbyt duże mogą prowadzić do przeciążenia organizmu.