Niby jesteśmy świadomym społeczeństwem, a z drugiej strony nadal wiele kobiet wstydzi się chodzić do ginekologa, tymczasem regularne wizyty, badania ginekologiczne i stała profilaktyka są w stanie zdiagnozować chorobę i ją wyleczyć, nim rozwinie się ona znacznie bardziej. Jakie są najczęstsze schorzenia ginekologiczne u kobiet? Na jakie objawy warto zwrócić uwagę?
Regularne badanie ginekologiczne
Do najczęstszych chorób kobiecych zalicza się endometriozę, grzybicę pochwy, torbiele, mięśniaki, nadżerkę, zaburzenia miesiączkowania, zapalenia pęcherza i niestety również raka. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów nie warto zwlekać czy się wstydzić, ale udać się do specjalisty – ginekologa, który zajmuje się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem chorób kobiecych. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to bardzo bolesne i bardzo obfite miesiączki, bolesne stosunki, a także upławy, swędzenie jak i pieczenie pochwy, nieprzyjemny zapach z pochwy, a także bóle brzucha. Aby zapobiec skomplikowanym problemom bardzo ważne jest regularne badanie oraz odpowiednia higiena pochwy. Należy unikać korzystania z cudzych ręczników, czy z noszenia zbyt obcisłej bielizny. Warto wybrać jednego ginekologa i cyklicznie umawiać się do niego na wizyty. Podczas każdej wizyty ginekolog bada również piersi i węzły chłonne. Bardzo ważne są również badania cytologiczne (wykonywane raz na dwa-trzy lata), choć w zależności od przypadku, ginekolog może zalecić inaczej.
Indywidualna opieka ginekologiczna
W przypadku mięśniaków, torbieli czy nadżerki bardzo ważne są regularne wizyty i stała profilaktyka. Mięśniaki to bardzo łagodne zmiany nowotworowe, których przyczyny powstawania nie są właściwie dokładnie znane. Może się jednak okazać, że w żaden sposób nie są one niebezpieczne dla kobiety, więc wtedy nie jest potrzebne leczenie, natomiast stała kontrola jak najbardziej, aby sprawdzać, czy się nie rozwijają bardziej. Podobna sytuacja dotyczy torbieli, które mogą nie mieć żadnych objawów. Niestety mogą też powodować krwawienia czy inne uciążliwe objawy, wtedy potrzebne jest farmakologiczne leczenie. W wyniku pojawienia się jakichkolwiek nieznanych objawów i niepokoju udaj się do lekarza specjalisty typu Piotr Zalega Gabinet ginekologiczny, nim przeczytasz mnóstwo artykułów w sieci, które Cię przerażą. Pamiętaj, że każda kobieta jest inna i jej stan jest rozpatrywany indywidualnie. Każda menopauza przebiega inaczej, każdy poród. Dlatego opieka ginekologiczno – położnicza, dostosowana jest do każdej kobiety indywidualnie.